Vishay/Dale M55342H04B16B0RWS
M55342H04B16B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B16B0RWS
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B16B0RWS.pdf
Availability of M55342H04B16B0RWS
QUANTITY
M55342H04B16B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B16B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B16B0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B16B0RWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B16B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B16B0RWS Details Description
Related parts for M55342H04B16B0RWS
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf