Vishay/Dale M55342H04B174ERWS
M55342H04B174ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B174ERWS
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B174ERWS.pdf
Availability of M55342H04B174ERWS
QUANTITY
M55342H04B174ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B174ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B174ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B174ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B174ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B174ERWS Details Description
Related parts for M55342H04B174ERWS
CONN MOD JACK 10P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HEADER .312 VERT 4POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 50V DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf