Vishay/Dale M55342H04B237ERWS
M55342H04B237ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B237ERWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B237ERWS.pdf
Availability of M55342H04B237ERWS
QUANTITY
M55342H04B237ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B237ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B237ERWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)