Vishay/Dale M55342H04B237ERWS
M55342H04B237ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B237ERWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B237ERWS.pdf
Availability of M55342H04B237ERWS
QUANTITY
M55342H04B237ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B237ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B237ERWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B237ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B237ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B237ERWS Details Description
Related parts for M55342H04B237ERWS
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED SHWO 3W HI PWR BLUESMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf