Vishay/Dale M55342H04B249BRWS
M55342H04B249BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B249BRWS
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B249BRWS.pdf
Availability of M55342H04B249BRWS
QUANTITY
M55342H04B249BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B249BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B249BRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B249BRWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B249BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B249BRWS Details Description
Related parts for M55342H04B249BRWS
LENS FOR T1 AMBER ROUND datasheet.pdf
PATCHCORD TWIN 3-COND 2.0FT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
WELD CABLE 1AWG 600V BLACK 500' datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 87MM datasheet.pdf