Vishay/Dale M55342H04B40B2RWS
M55342H04B40B2RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B40B2RWS
Brief Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B40B2RWS.pdf
Availability of M55342H04B40B2RWS
QUANTITY
M55342H04B40B2RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B40B2RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B40B2RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B40B2RWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B40B2RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B40B2RWS Details Description
Related parts for M55342H04B40B2RWS
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf