Vishay/Dale M55342H04B487DRWS
M55342H04B487DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B487DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487 OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B487DRWS.pdf
Availability of M55342H04B487DRWS
QUANTITY
M55342H04B487DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B487DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B487DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B487DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B487DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B487DRWS Details Description
Related parts for M55342H04B487DRWS
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 30W datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 500V DO-9 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf