Vishay/Dale M55342H04B7E50RWS
M55342H04B7E50RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H04B7E50RWS
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342H04B7E50RWS.pdf
Availability of M55342H04B7E50RWS
QUANTITY
M55342H04B7E50RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H04B7E50RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H04B7E50RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H04B7E50RWS
Related LinksM55342H0, M55342H04B7E50RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H04B7E50RWS Details Description
Related parts for M55342H04B7E50RWS
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 2POS 24V datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
MCU 8BIT 32KB FLASH 28-UFQFPN datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf