Vishay/Dale M55342H05B10E0MWS
M55342H05B10E0MWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H05B10E0MWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.225W 2208
Datasheet Download
M55342H05B10E0MWS.pdf
Availability of M55342H05B10E0MWS
QUANTITY
M55342H05B10E0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H05B10E0MWS
Internal Part NumberEIS-M55342H05B10E0MWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2208
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.225W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2208
Supplier Device Package2208
Size / Dimension0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H05B10E0MWS
Related LinksM55342H0, M55342H05B10E0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H05B10E0MWS Details Description
Related parts for M55342H05B10E0MWS
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.5V CMOS 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 44PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 4W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf