Vishay/Dale M55342H06B100ERT1
M55342H06B100ERT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B100ERT1
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B100ERT1.pdf
Availability of M55342H06B100ERT1
QUANTITY
M55342H06B100ERT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B100ERT1
Internal Part NumberEIS-M55342H06B100ERT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B100ERT1
Related LinksM55342H0, M55342H06B100ERT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B100ERT1 Details Description
Related parts for M55342H06B100ERT1
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 100POS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100 16POS R/A SHRD datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 34POS datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf