Vishay/Dale M55342H06B10B0RT3
M55342H06B10B0RT3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B10B0RT3
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B10B0RT3.pdf
Availability of M55342H06B10B0RT3
QUANTITY
M55342H06B10B0RT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B10B0RT3
Internal Part NumberEIS-M55342H06B10B0RT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B10B0RT3
Related LinksM55342H0, M55342H06B10B0RT3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B10B0RT3 Details Description
Related parts for M55342H06B10B0RT3
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-SOIC datasheet.pdf
EDGECARD 212PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 2A 24VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 90.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf