Vishay/Dale M55342H06B10B0RT5
M55342H06B10B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B10B0RT5
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B10B0RT5.pdf
Availability of M55342H06B10B0RT5
QUANTITY
M55342H06B10B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B10B0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H06B10B0RT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B10B0RT5
Related LinksM55342H0, M55342H06B10B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B10B0RT5 Details Description
Related parts for M55342H06B10B0RT5
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
WIRING BLK ASSY 5PR 110CONNECT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf