Vishay/Dale M55342H06B16B9RWS
M55342H06B16B9RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B16B9RWS
Brief Description
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342H06B16B9RWS.pdf
Availability of M55342H06B16B9RWS
QUANTITY
M55342H06B16B9RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B16B9RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B16B9RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B16B9RWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B16B9RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B16B9RWS Details Description
Related parts for M55342H06B16B9RWS
CONN HEADER 6POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
BOLT HEX 1/4-20 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 130MA 3.02 OHM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 31POS datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf