Vishay/Dale M55342H06B20K0RWS
M55342H06B20K0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B20K0RWS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B20K0RWS.pdf
Availability of M55342H06B20K0RWS
QUANTITY
M55342H06B20K0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B20K0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B20K0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B20K0RWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B20K0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B20K0RWS Details Description
Related parts for M55342H06B20K0RWS
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 600MA 1.22 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 48POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER UHS SCHMITT SC70-6 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS 4KHZ 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf