Vishay/Dale M55342H06B301DRT5
M55342H06B301DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B301DRT5
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B301DRT5.pdf
Availability of M55342H06B301DRT5
QUANTITY
M55342H06B301DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B301DRT5
Internal Part NumberEIS-M55342H06B301DRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B301DRT5
Related LinksM55342H0, M55342H06B301DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B301DRT5 Details Description
Related parts for M55342H06B301DRT5
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 62 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.7A TO277A datasheet.pdf
RES 7.56K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf