Vishay/Dale M55342H06B47G0RWS
M55342H06B47G0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B47G0RWS
Brief Description
RES SMD 47 OHM 2% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B47G0RWS.pdf
Availability of M55342H06B47G0RWS
QUANTITY
M55342H06B47G0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B47G0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B47G0RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)47
Tolerance±2%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B47G0RWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B47G0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B47G0RWS Details Description
Related parts for M55342H06B47G0RWS
RES 40 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
MKP 1UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf