Vishay/Dale M55342H06B499DRWS
M55342H06B499DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B499DRWS
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B499DRWS.pdf
Availability of M55342H06B499DRWS
QUANTITY
M55342H06B499DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B499DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B499DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B499DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B499DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B499DRWS Details Description
Related parts for M55342H06B499DRWS
RES 2.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CONVERTER DDR 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-15' YLLW/GREEN datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ MULTIPROTO 62WLCS datasheet.pdf