Vishay/Dale M55342H08B13E0MWS
M55342H08B13E0MWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H08B13E0MWS
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342H08B13E0MWS.pdf
Availability of M55342H08B13E0MWS
QUANTITY
M55342H08B13E0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H08B13E0MWS
Internal Part NumberEIS-M55342H08B13E0MWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H08B13E0MWS
Related LinksM55342H0, M55342H08B13E0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H08B13E0MWS Details Description
Related parts for M55342H08B13E0MWS
IC OPAMP ZERO-DRIFT TSOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS DL PCB AU datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
PELTIER MOD CP14,127,06,L1,W4.5 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf