Vishay/Dale M55342H08B221DRWS
M55342H08B221DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H08B221DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342H08B221DRWS.pdf
Availability of M55342H08B221DRWS
QUANTITY
M55342H08B221DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H08B221DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H08B221DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H08B221DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H08B221DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H08B221DRWS Details Description
Related parts for M55342H08B221DRWS
IC QUAD 2-TO-1 SEL/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
Chip Scale PAL/NTSC Video Encoder with Advanced Power Management IC datasheet.pdf
Rail-to-Rail, Very Fast, 2.5 V to 5.5 V, Single-Supply LVDS Comparators IC datasheet.pdf