Vishay/Dale M55342H09B1E50RT0
M55342H09B1E50RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B1E50RT0
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B1E50RT0.pdf
Availability of M55342H09B1E50RT0
QUANTITY
M55342H09B1E50RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B1E50RT0
Internal Part NumberEIS-M55342H09B1E50RT0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B1E50RT0
Related LinksM55342H0, M55342H09B1E50RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B1E50RT0 Details Description
Related parts for M55342H09B1E50RT0
CONN 4.2MM CB1.6E 14-12GLD 250BX datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 18MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
ASSY DIN VERT RAST5 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf