Vishay/Dale M55342H09B243DRWS
M55342H09B243DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B243DRWS
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B243DRWS.pdf
Availability of M55342H09B243DRWS
QUANTITY
M55342H09B243DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B243DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H09B243DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B243DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H09B243DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B243DRWS Details Description
Related parts for M55342H09B243DRWS
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SO datasheet.pdf
RES 750K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 2FU/90 AR UC datasheet.pdf
FUSE 110A 250V ALARM IND SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf