Vishay/Dale M55342H09B453DRWS
M55342H09B453DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B453DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B453DRWS.pdf
Availability of M55342H09B453DRWS
QUANTITY
M55342H09B453DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B453DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H09B453DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B453DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H09B453DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B453DRWS Details Description
Related parts for M55342H09B453DRWS
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 68.0UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
CAP POLY 0.047UF 20% 50V SMD datasheet.pdf