Vishay/Dale M55342H09B560HRT0
M55342H09B560HRT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H09B560HRT0
Brief Description
RES SMD 560K OHM 2% 1W 2512
Datasheet Download
M55342H09B560HRT0.pdf
Availability of M55342H09B560HRT0
QUANTITY
M55342H09B560HRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H09B560HRT0
Internal Part NumberEIS-M55342H09B560HRT0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H09B560HRT0
Related LinksM55342H0, M55342H09B560HRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H09B560HRT0 Details Description
Related parts for M55342H09B560HRT0
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SEATING TI Z-PK MX 3 PR 16C datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
INDUCTIVE SENSOR M12 8MM PNP NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
MC-S3 SWITCH AND ACT'R WITH CONN datasheet.pdf
D SUB BASE PLATE FOR IDC CONNECT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf