Vishay/Dale M55342H10B20E0RWS
M55342H10B20E0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H10B20E0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 1010
Datasheet Download
M55342H10B20E0RWS.pdf
Availability of M55342H10B20E0RWS
QUANTITY
M55342H10B20E0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H10B20E0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H10B20E0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1010
Supplier Device Package1010
Size / Dimension0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H10B20E0RWS
Related LinksM55342H1, M55342H10B20E0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H10B20E0RWS Details Description
Related parts for M55342H10B20E0RWS
CAP CER 4.7PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
RES 87.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 132 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 68K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 5HP FOR VME datasheet.pdf
POT 7.5 OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH RAPRAP SILI datasheet.pdf