Vishay/Dale M55342H11B200DRWI
M55342H11B200DRWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342H11B200DRWI
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342H11B200DRWI.pdf
Availability of M55342H11B200DRWI
QUANTITY
M55342H11B200DRWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H11B200DRWI
Internal Part NumberEIS-M55342H11B200DRWI
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H11B200DRWI
Related LinksM55342H1, M55342H11B200DRWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H11B200DRWI Details Description
Related parts for M55342H11B200DRWI
TOOL CRIMP 18-24AWG .060-.100 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
OSC SO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf