Vishay/Dale M55342H11B20B0RWS
M55342H11B20B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H11B20B0RWS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342H11B20B0RWS.pdf
Availability of M55342H11B20B0RWS
QUANTITY
M55342H11B20B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H11B20B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H11B20B0RWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H11B20B0RWS
Related LinksM55342H1, M55342H11B20B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H11B20B0RWS Details Description
Related parts for M55342H11B20B0RWS
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
RES 143 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
T2011-030TRM, 3 N/C, FLAT ACT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 690MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf