Vishay/Dale M55342H11B45E3RWS
M55342H11B45E3RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H11B45E3RWS
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342H11B45E3RWS.pdf
Availability of M55342H11B45E3RWS
QUANTITY
M55342H11B45E3RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H11B45E3RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H11B45E3RWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H11B45E3RWS
Related LinksM55342H1, M55342H11B45E3RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H11B45E3RWS Details Description
Related parts for M55342H11B45E3RWS
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 11POS 2MM IDC datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 900MA 600 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 7.8A 35 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 583W 15A 55AT1 datasheet.pdf