Vishay/Dale M55342H11B70D0RWI
M55342H11B70D0RWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342H11B70D0RWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 70 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342H11B70D0RWI.pdf
Availability of M55342H11B70D0RWI
QUANTITY
M55342H11B70D0RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H11B70D0RWI
Internal Part NumberEIS-M55342H11B70D0RWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)70
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H11B70D0RWI
Related LinksM55342H1, M55342H11B70D0RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H11B70D0RWI Details Description
Related parts for M55342H11B70D0RWI
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.3K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 6POS SINGLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 380 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 800MHZ 16QFN datasheet.pdf