Vishay/Dale M55342H12B10E0RT1
M55342H12B10E0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B10E0RT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B10E0RT1.pdf
Availability of M55342H12B10E0RT1
QUANTITY
M55342H12B10E0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B10E0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342H12B10E0RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B10E0RT1
Related LinksM55342H1, M55342H12B10E0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B10E0RT1 Details Description
Related parts for M55342H12B10E0RT1
IC REG LDO 2.85V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
BCZ 3.81/08/90F SN OR BX datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf