Vishay/Dale M55342H12B10E0RTF
M55342H12B10E0RTF picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B10E0RTF
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B10E0RTF.pdf
Availability of M55342H12B10E0RTF
QUANTITY
M55342H12B10E0RTF Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B10E0RTF
Internal Part NumberEIS-M55342H12B10E0RTF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B10E0RTF
Related LinksM55342H1, M55342H12B10E0RTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B10E0RTF Details Description
Related parts for M55342H12B10E0RTF
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND BLACK 328.1' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST-NO 10A 125V datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 8SOIC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONDUIT (HALF) datasheet.pdf
BACC 10C 10#20 PIN PLUG SS datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf