Vishay/Dale M55342H12B11B8RT5
M55342H12B11B8RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B11B8RT5
Brief Description
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B11B8RT5.pdf
Availability of M55342H12B11B8RT5
QUANTITY
M55342H12B11B8RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B11B8RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H12B11B8RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B11B8RT5
Related LinksM55342H1, M55342H12B11B8RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B11B8RT5 Details Description
Related parts for M55342H12B11B8RT5
RES 22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC UART FIFI DUAL 44LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 2.5KA datasheet.pdf
CHIPCAP2 DGTL SLP MODE 2% 5V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf