Vishay/Dale M55342H12B124ARBS
M55342H12B124ARBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B124ARBS
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B124ARBS.pdf
Availability of M55342H12B124ARBS
QUANTITY
M55342H12B124ARBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B124ARBS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B124ARBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B124ARBS
Related LinksM55342H1, M55342H12B124ARBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B124ARBS Details Description
Related parts for M55342H12B124ARBS
IC DRVR MOSF 1/2BRDG N-CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf