Vishay/Dale M55342H12B1E00RT5
M55342H12B1E00RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B1E00RT5
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B1E00RT5.pdf
Availability of M55342H12B1E00RT5
QUANTITY
M55342H12B1E00RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B1E00RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H12B1E00RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B1E00RT5
Related LinksM55342H1, M55342H12B1E00RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B1E00RT5 Details Description
Related parts for M55342H12B1E00RT5
FIXED IND 33UH 187MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 226K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf