Vishay/Dale M55342H12B1E43RWS
M55342H12B1E43RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B1E43RWS
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B1E43RWS.pdf
Availability of M55342H12B1E43RWS
QUANTITY
M55342H12B1E43RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B1E43RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B1E43RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B1E43RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B1E43RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B1E43RWS Details Description
Related parts for M55342H12B1E43RWS
CAP CER 1.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
METRAL RCT RA PF 5X48 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 6.1MM datasheet.pdf
5P IP67 RING,ALL CU, W/EP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf