Vishay/Dale M55342H12B20E0PT5
M55342H12B20E0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B20E0PT5
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B20E0PT5.pdf
Availability of M55342H12B20E0PT5
QUANTITY
M55342H12B20E0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B20E0PT5
Internal Part NumberEIS-M55342H12B20E0PT5
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B20E0PT5
Related LinksM55342H1, M55342H12B20E0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B20E0PT5 Details Description
Related parts for M55342H12B20E0PT5
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 6POS SGL .100 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 2ND SPEED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 2" 590NM YLW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 11.00MM BLACK datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
2200UF 450V 76X143 85C ST datasheet.pdf