Vishay/Dale M55342H12B37D4RWS
M55342H12B37D4RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B37D4RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B37D4RWS.pdf
Availability of M55342H12B37D4RWS
QUANTITY
M55342H12B37D4RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B37D4RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B37D4RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B37D4RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B37D4RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B37D4RWS Details Description
Related parts for M55342H12B37D4RWS
CONN HEADER 26POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 16A TO220AB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 140POS DR RA datasheet.pdf
SOLID BASE ROUND FIXTURE BOX datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F PC TIN datasheet.pdf