Vishay/Dale M55342H12B3E00RWS
M55342H12B3E00RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B3E00RWS
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B3E00RWS.pdf
Availability of M55342H12B3E00RWS
QUANTITY
M55342H12B3E00RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B3E00RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B3E00RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B3E00RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B3E00RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B3E00RWS Details Description
Related parts for M55342H12B3E00RWS
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE11T/AF11/AFE11T datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf