Vishay/Dale M55342H12B49D9RWS
M55342H12B49D9RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B49D9RWS
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B49D9RWS.pdf
Availability of M55342H12B49D9RWS
QUANTITY
M55342H12B49D9RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B49D9RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B49D9RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B49D9RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B49D9RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B49D9RWS Details Description
Related parts for M55342H12B49D9RWS
IC REG BUCK BOOST INV -5V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PILOT LIGHT SQUARE RED 12VDC datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1.8A 45 MOHM TH datasheet.pdf
DSUB 47W1 M PCB STR G HP TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO-214A datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf