Vishay/Dale M55342H12B806DPWS
M55342H12B806DPWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B806DPWS
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B806DPWS.pdf
Availability of M55342H12B806DPWS
QUANTITY
M55342H12B806DPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B806DPWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B806DPWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B806DPWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B806DPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B806DPWS Details Description
Related parts for M55342H12B806DPWS
CONN HEADER 12POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 85A D-55 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 30POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 54POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf