Vishay/Dale M55342K01B20E0PT0V
M55342K01B20E0PT0V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K01B20E0PT0V
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0502
Datasheet Download
M55342K01B20E0PT0V.pdf
Availability of M55342K01B20E0PT0V
QUANTITY
M55342K01B20E0PT0V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K01B20E0PT0V
Internal Part NumberEIS-M55342K01B20E0PT0V
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0502 (1106 Metric)
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K01B20E0PT0V
Related LinksM55342K01, M55342K01B20E0PT0V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K01B20E0PT0V Details Description
Related parts for M55342K01B20E0PT0V
DIODE ZENER 5.1V 1.5W SMA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
TOOL JIG SHIELD CASE FIXING datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A 3DP 2-7K1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK MCX 75OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf