Vishay/Dale M55342K02B10E0RT5V
M55342K02B10E0RT5V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B10E0RT5V
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B10E0RT5V.pdf
Availability of M55342K02B10E0RT5V
QUANTITY
M55342K02B10E0RT5V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B10E0RT5V
Internal Part NumberEIS-M55342K02B10E0RT5V
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B10E0RT5V
Related LinksM55342K02, M55342K02B10E0RT5V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B10E0RT5V Details Description
Related parts for M55342K02B10E0RT5V
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 5POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .100 STR datasheet.pdf