Vishay/Dale M55342K02B124ARWS
M55342K02B124ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B124ARWS
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B124ARWS.pdf
Availability of M55342K02B124ARWS
QUANTITY
M55342K02B124ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B124ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B124ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B124ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B124ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B124ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B124ARWS
FUSE BOARD MNT 4A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 6TDFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO AMP STEREO 44QFN datasheet.pdf
DOUBLE HEAD TIE 50LB 15.6" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 80V TO-262AA datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS SMT 5MM datasheet.pdf