Vishay/Dale M55342K02B1B50RWS
M55342K02B1B50RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B1B50RWS
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B1B50RWS.pdf
Availability of M55342K02B1B50RWS
QUANTITY
M55342K02B1B50RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B1B50RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B1B50RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B1B50RWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B1B50RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B1B50RWS Details Description
Related parts for M55342K02B1B50RWS
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
PROCESS CTLR DGTL SER CBL 25PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 16MM 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf