Vishay/Dale M55342K02B226ARWS
M55342K02B226ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B226ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B226ARWS.pdf
Availability of M55342K02B226ARWS
QUANTITY
M55342K02B226ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B226ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B226ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B226ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B226ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B226ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B226ARWS
FILTER LINE 2.7MH 1.6A VERTICAL datasheet.pdf
STEPPER MOTOR 5VDC 7.5DEG UNIPOL datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-126 40MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf