Vishay/Dale M55342K02B301ARWS
M55342K02B301ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B301ARWS
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B301ARWS.pdf
Availability of M55342K02B301ARWS
QUANTITY
M55342K02B301ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B301ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B301ARWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B301ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B301ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B301ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B301ARWS
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 58W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 270MA 7.09 OHM datasheet.pdf
CABLE DUCT 60MMX80MM datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC STD 9MA 15VDC datasheet.pdf
TERMINAL SCREW METRIC HORZ GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG 10POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf