Vishay/Dale M55342K02B732ARWS
M55342K02B732ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B732ARWS
Brief Description
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B732ARWS.pdf
Availability of M55342K02B732ARWS
QUANTITY
M55342K02B732ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B732ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B732ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B732ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B732ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B732ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B732ARWS
SW MOM INTRLCK 10A DPDT QC 125V datasheet.pdf
IC PWM BUCK BST FLYBCK CM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN FRAME FILTER ALUM/STN 60MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
MGRID SHRD HDR SMT O/CAP GOLD 14 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC767LP6CE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W datasheet.pdf