Vishay/Dale M55342K03B100AMT5
M55342K03B100AMT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B100AMT5
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B100AMT5.pdf
Availability of M55342K03B100AMT5
QUANTITY
M55342K03B100AMT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B100AMT5
Internal Part NumberEIS-M55342K03B100AMT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B100AMT5
Related LinksM55342K0, M55342K03B100AMT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B100AMT5 Details Description
Related parts for M55342K03B100AMT5
IDC CABLE - MKC24K/MC24M/MPK24K datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 1A 40GF datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 330K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 54W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONNECTOR BP SHELL 8 BAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf