Vishay/Dale M55342K03B100AMT5
M55342K03B100AMT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B100AMT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B100AMT5.pdf
Availability of M55342K03B100AMT5
QUANTITY
M55342K03B100AMT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B100AMT5
Internal Part NumberEIS-M55342K03B100AMT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B100AMT5
Related LinksM55342K0, M55342K03B100AMT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B100AMT5 Details Description
Related parts for M55342K03B100AMT5
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT DUAL PROG 48-TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
BLZP 5.08/07/90F SN BK BX datasheet.pdf
ASSY MULTIFITTING MK2 5POS AR datasheet.pdf