Vishay/Dale M55342K03B150ARWS
M55342K03B150ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B150ARWS
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B150ARWS.pdf
Availability of M55342K03B150ARWS
QUANTITY
M55342K03B150ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B150ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K03B150ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B150ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K03B150ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B150ARWS Details Description
Related parts for M55342K03B150ARWS
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC MPU I960 100MHZ 132QFP datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM CONN AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A LDPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf