Vishay/Dale M55342K03B20B0PT5
M55342K03B20B0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B20B0PT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B20B0PT5.pdf
Availability of M55342K03B20B0PT5
QUANTITY
M55342K03B20B0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B20B0PT5
Internal Part NumberEIS-M55342K03B20B0PT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B20B0PT5
Related LinksM55342K0, M55342K03B20B0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B20B0PT5 Details Description
Related parts for M55342K03B20B0PT5
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 20A 250VAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQUARE datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf